Bilim insanları zamanı geriye aldı mı?

 • katma 3 aylar önce

  Barış ÖzcanBarış Özcan

  Süre: 10:38

  Zamanda yolculuk herhalde insanların en çok yapmak istediği şeylerden biri olsa gerek. Bunun için güçlü hayalleri olanlar bilim kurgu kitapları yazdılar, diziler, filmler çektiler. Böyle bir yolculuk için herkes kendi çağına ve kültürüne göre çözümler bulmaya çalıştı. H. G. Wells bir zaman makinesi kullanmayı düşündü. Dr. Who bir kulübeyle yolculuk yapıp durdu. Şimdi ben kulübe deyince Dr. Who fanları “Hayır, o T.A.R.D.I.S! Uzaydaki zaman ve izafi boyut kelimelerinin kısaltması” diyecekler. Haklılar. Sonuçta zamanda yolculuk yapmayı sağlayan bir araç hayali. Lucy filminde böyle bir aracıya dahi ihtiyaç kalmadan seyahat edebiliyorsunuz. Modern dünyadan sıkıldın ve geçmişe mi gitmek istiyorsun? Elinle kaydır ve 100 yıl öncesine git! Yetmediyse bir daha kaydır ve 500 yıl öncesine git. Biz “buralar hep dutluktu” diyoruz ya oralar da bataklıkmış. Yetmedi mi? İyice abart ve 100 milyon yıl öncesine gidip dinozorlarla karşılaş.
  Bir gün böyle bir seyahat gerçekleştirebilecek miyiz henüz bilmiyoruz. Ama geçen hafta ortalık şöyle bir haberle çalkalandı:
  Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde 'zamanı geriye aldı'
  Bu haberi son derece saygın ve uluslararası bir haber ajansından okuyacağım ama üç aşağı beş yukarı tüm yerli ve yabancı basında buna benzer haberler yapıldı.
  Bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular. Rus, Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarının yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor. Akademik bir dergi olan 'Scientific Reports'ta yayımlanan araştırmanın kuantum bilgisayarlarının işleyişine dair de yeni fikirler verebileceği düşünülüyor.
  Hayda! Son derece ilginç bir haber. Üstelik neredeyse tüm medyada en azından bilim sayfalarının manşetlerini süsledi. Dedim ya. Konu, insanların en büyük hayallerinden biri. Tabi benim de çok ilgimi çekti ve araştırmaya başladım. Önce yayımlanan 14 sayfalık bilimsel makaleyi okumaya çalıştım. Çalıştım diyorum, çünkü kuantum dünyasıyla ilgili yapılan çalışmaları anlamak o kadar kolay değil. Ama en azından konunun yanlış veya eksik haberleştirildiğini ve fazla abartıldığını anlayabildim. Az önce aktardığım haber ve benzeri yüzlercesi bizleri yanlış bilgilendiriyor.
  ~
  Videonun tam metni ve kullandığım kaynaklar web sitemde:
  barisozcan.com/bilim-insanlari-zamani-geriye-aldi-mi
  Girişteki müzik: soundcloud.com/sounds-like-sander/a-place-beyond-belief
  ~
  TÜM VİDEOLAR ► bit.ly/barisozcanvideolar
  Yeni videoları kaçırmamak için ► bit.ly/barisozcanyoutube
  Altyazı eklemek için ► trfilms.net/us/timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw
  ~
  twitter.com/BarisOzcan
  facebook.com/BarisOzcan
  instagram.com/BarisOzcan
  BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

  H.G. Wells  Bilim Kurgu  Zaman Makinesi  Zamanı geriye almak  zamanda yolculuk  kuantum fiziği  kübit  kuantum bilgisayar  bilim insanları  bilimsel araştırma  Dr. Who  TARDIS  Termodinamiğin ikinci yasası  entropi  Zamanın oku  teorik fizik  bilardo topları  4K  BarisOzcan  Barış Özcan  

Barış Özcan
Barış Özcan

İpucu: Laminar kelimesinin anlamlarından biri "tabakalı" (yorumunuza kalp atmam doğru cevap olduğu anlamına gelmiyor, yorumunuzu beğendiğim anlamına geliyor) Makalenin linki: https://arxiv.org/pdf/1712.10057.pdf Videonun metni ve kaynaklarım: https://barisozcan.com/bilim-insanlari-zamani-geriye-aldi-mi/ Düzeltme: Bilardo oyununda toplara vurmak için kullanılan sopaya ıskata değil, isteka ya da istika deniliyor.

3 aylar önce
zeynep
zeynep

Deneyin sırrını açıklarsanız çok seviniriz 🙏

21 saatler önce
《EZHs》 TEAM
《EZHs》 TEAM

Abi benim bildiğim madde ama sen yine söylerm misin

8 gün önce
《EZHs》 TEAM
《EZHs》 TEAM

Barış Özcan abi ışık madde mi ?

8 gün önce
Pasa Sultanov
Pasa Sultanov

Nasa ya gedin işlemeye ☺

9 gün önce
Pasa Sultanov
Pasa Sultanov

Bariş özcan

9 gün önce
ömer salih
ömer salih

Rüyalarimizda, geçmişe ve geleceğe gidebiliyoruz bedenen değil ama ruhen bi yerlere gidip geldigimiz kesin ki bu da tam bir muamma...

Gün önce
Ebru Askar
Ebru Askar

Bende diyorum niye eski müzikleri açıp açıp dinliyorum

Gün önce
Ramiz yabacı
Ramiz yabacı

bir şekilde bütün dünyada zamanı geriye aldık diyelim .. böyle bir makine icat etmiş olsaydık yinede zaman geriye almış olmazdık. zamanı geriye almak demek tüm evrende almak demektir. lokal bir zaman geriye alınması ancak eski bir zamandaki nesnelerin yerine tekrar geri getirilmesi ile olurdu... yinede bu sadece mevcut olan nesnelerin tekrar düzenlenerek yeniden oluşturulması zamanı geriye getirmez. dünya dışında nesneler olağan akışına devam edecektir. basitçe anlatırsam. 2019 dan 2000 yılında zamanı lokal olarak geriye aldık (yani atomlarına hatta kuark larına kadar o zamandaki eski yerlerine) bunu ancak lokal olarak yapabildiğimizi düşünelim evren sonsuz olduğuna göre evreni tekrar düzenlemenin imkansızlığı ortada. bu sadece zamanı lokal ve görsel olarak betimlemiş oluruz yine zamanı geriye almış olmayız. yani zamanda geriye gitmek bu gün bildiğimiz fizik yasalarına göre imkansız. aynı şekilde geleceğe gitmekte imkansız. en mantıklı geleceğe gitme yöntemi yine lokal olarak o lokalde nesnelerin hareketini sıfırlamak ile mümkündür. ama yinede zaman normal ilerler. sadece videoyu yavaşladığımız gibi o lokal bölgeyi yavaşlatmış ve sanki zamanda ileriye gitmiş algısı oluşur. Benim kanımca zaman düzensizliğin devamlılığıdır. devamlılık olmaz ise zamandan bahsedilmez. Evrenin sonsuzluğu dikkate alındığında evrendeki tüm nesnelerin sürekli olarak hareketsiz kalmış olması zamanın durduğu manasına da gelmez. çünkü o sonsuzluğun dışında yinede zaman ilerlemeye devam edecektir. İnsanlığın düşündüğü zamanda yolculuk kavramı tüm evren merkezli olarak gitmek istediğimiz zaman dilimindeki o nesnelerin düzensizlik evresinde mevcut varlığımızın , mevcut haliyle tekrar var olması olarak düşünebiliriz. Böyle bir güç yaratıcının yaratma gücüne denk bir kavramdır. yani zamanda yolculuk yapmaya çalışmak yaratıcılığa soyunmaktır.

Gün önce
CEM KARAÇ
CEM KARAÇ

Zamanı geriye alabilirsek eger ölen kişileri de canlandırmış oluruz. Bu mümkün mü ?

2 gün önce
HSTRCS 7
HSTRCS 7

Oooo.akademik dergi

2 gün önce
Akın Üngör
Akın Üngör

Bizim türkçe dersinde gelecek zaman geçmiş zaman şimdiki zaman konusunu anladımda geniş zamanı video ile bağdaştıramadım

2 gün önce
nesibe keser
nesibe keser

Doctor WHO:)

2 gün önce
WhisKING
WhisKING

Acaba dunyayi uzaydan tersine dondurebilseydik zaman geriye doner miydi?

3 gün önce
arda Taşkıran
arda Taşkıran

8:27 İçinde bilim geçen her haber cümlesine tıklarım o yzdn ikiside ilgimi çekiyo

4 gün önce
Betül Azra Burucu
Betül Azra Burucu

Direk aklıma endgame geldi😄😄😄

4 gün önce
Yuri boyka
Yuri boyka

Benim hayal bu olursa gidecem

4 gün önce
Nevi Şahsına Münhasır
Nevi Şahsına Münhasır

Zamanın içinde zaman. Rüyada rüya görmek gibi.

4 gün önce
serbay1000
serbay1000

Zamanda geriye gidemezsin NETTT !!

5 gün önce
Cantekin Tekce
Cantekin Tekce

Abi herşeyi de sen araştırma biz araştıralım.Sana 3 şey söyleyeceğim: 1- Videonun sonundaki o kutu ney biliyorum: O kutunun aynısı bir filmde yer almakta.Ve o kutu,Telefon kutusu gerçekte de var ve hatta GOGGLE da onun ismini yazınca o yerin "içini" gösteriyo,yani o kutunun içinde de zamanı ileriye veya geriye alan kocaman bir makina var. 2-Çok ama çok eskiden bir bilim adamı zaman makinesini bul'muş'.Ve bunu yerin altına gömmüş.Sanırım Roma'nın altındaydı. 3- O yasaya rağmen zaman geriye alınmış gibi görünmesinin sebebi benim tahminim: Dediğin gibi herşey baktığımız gibi değil,görmek lazım.Sünyaya sadece kendi bakış açımızla bakarsak,hiç bişey göremeyiz.

5 gün önce
Mustafa Said Bilgen
Mustafa Said Bilgen

Zamanın geri alınması zahiren imkansız. Ama bilemeyiz zaman geri gelir mi gelmez mi. Belki doğru belki yanlış, belki mantıklı belki saçma. Ama canı acıtılmış, kaybettirilmiş insanlara korkunç gelmez,o insanlar elbette geçmişe gitmek ister.

5 gün önce
Agalar Spor
Agalar Spor

Zaman makinesi varsa milyonlar veya daha fazla boyut vardır

5 gün önce
hanım koş keleşi getir
hanım koş keleşi getir

Iskata

5 gün önce
BaTuHaN ŞaHiN - OkT
BaTuHaN ŞaHiN - OkT

Bir insan beyni bu kadar şey yapamaz uzaylılar var ya

6 gün önce
Buse Fırat
Buse Fırat

O zaman renkler karışmıyor da tabakalar arasında yol oluşturur gibi kendine yer açarak geri dönüyor olabilir mi ?

6 gün önce
Batuhan Okuducu
Batuhan Okuducu

Ve abi doğru söyle bilim insanı mısın?

6 gün önce
Batuhan Okuducu
Batuhan Okuducu

Abi web sitene kayıt olabiliyomuyuz?

6 gün önce
ANDROİD GAMER
ANDROİD GAMER

Benim düşüncem şu eğer ışık hızınını tam tersi bir şekilde hareket edersek belki ama belki zamanda geriye gidebiliriz yan şöyle anlatayım en hızlı şeyne ışık ve ışık bir anda gelip geçer mesela ışık hızını 2x yaparsak belki daha kısa sürede geleceğe gidilebilir pekiya tersine 2x yaparsak o zaman geriye gidilir tabi bunlar teori

7 gün önce
Sınav Mağduru
Sınav Mağduru

Tardisi görür görmez tıkladım videoya

7 gün önce
Ozan Kemal
Ozan Kemal

4:20 Iskata değil Istaka

7 gün önce
iskender tarçın
iskender tarçın

zamanda ileriye ya da geriye gidilemez eğer öyle olsaydı hesap günü denilen bir kavram olmazdı af tövbe gibi inanç kavramları ya da pişmanlık denilen insani bir değer asla var olmazdı. hiçbir bilimsel gelişme insan fıtratında yer alan duyguları yok edememiştir. ne insanlık uzaya çıktığı için hüzün denilen kavram yok oldu ne de elektrik bulundu diye mutluluk denilen duygu yok oldu. bilimi dinden ayrısanızda insanın özünden ayıramazsınız. eğer dine ya da insan fıtratına inanmıyorsanız bilimsel olarak şuna inanın: eğer bir zaman makinesine binip geçmişte gitseydik yapacağımız en ufak değişiklik şu an ki bütün dünyanın seyrini değiştirirdi. unutmayın ki kelebek etkisinde bir kelebeğin kanat çırpması bir başka yerdeki fırtınayı tetikliyorsa sizin yapacağınız bir değişiklikte şu an ki dünyanın bütün kaderini etkileyecekti belkide zaman makinesi yapacak bir ortam bile bulamayacaktınız.

7 gün önce
Buse & Zeynep
Buse & Zeynep

Abi o video acaba geri sarım yapılmış olabilir mi 🤣 ciddiye almayın bilimde böyle şeyler olmamalı

7 gün önce
Buse & Zeynep
Buse & Zeynep

6.07 abi ya evet demeyeceğini biliyordum ama o kadar hevesli söyledin ki aklımdan geçmedi değil 😂

7 gün önce
Pontif Suluman
Pontif Suluman

Bu olay yanıltıcı olsa bile böyle bir şeyin fikri "edge of tomorrow" filminde uzaylıların kullandığı silahın tohumlarıdır.

7 gün önce
Vaqif Əliyev
Vaqif Əliyev

Kuantum bilgisayarı ile donmada gta 5 oynamak olur :)

8 gün önce
offical loud
offical loud

Umarım geçmişe seyehat bulunmaz ki olmayacak çünkü insanlık daha da kötü olur.

8 gün önce
Beroo Channel
Beroo Channel

Ne alaka aq

7 gün önce
Dilek Kamay
Dilek Kamay

Bişeyi geriye sarmak değilde, bir olay örgüsünü bir tıkla izlemek zamanda kendini tekrar gibi bişey , aslında farkındamıyız bilmiyorum ama asıl korkunç olan, kendinizi bir ekrandan zaman içinde tükettiginiz bir hali işlevi oturup seyredebiliyor olmamız... Video, fotograf, gibi hatta daha korkuncu ölsek bile kalan kalacak olan kayıtların her bir tıkla tekrar tekrar ve tekrar edebiliyor olması... 😳. Zaman geriye akmaz mümkünsüz ancak içinde taşıdıklarını biyerlerde gizler , kurban oldugum islamdada yaşanan hic birsey boşa gitmezin tespiti dir.. Kaydedebildiklerimiz daha kaydedemeden yasadıklarımızın varlıgının kısmen delili gibi

8 gün önce
silivri başkan
silivri başkan

olmuştur

8 gün önce
CANSU GÜLEN
CANSU GÜLEN

Peki zaman tamamen geri döndürülemezse bile zamanda yolculuk eden birileri olabilir mi yani biri zamanda yolculuk edip bizim zamanımıza gelebilir mi buna bir engel var mı pek bilmiyorum bu konuları çünkü

8 gün önce
Hakan Öztürk
Hakan Öztürk

Damlatılan renkler eski haline dönmüş olabilir. Ben bunun nedeninin, renklerin içerisine damlatıldığı sıvıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Mısır şurubu ile bir deney yapılıyorsa bu sıvının kullanılmasında bir sebep aramak gerek. Aynı işlemi saf su ile yaparsak aynı sonucu almayacağımızı düşünüyorum. Biliyorum değil düşünüyorum diyorum çünkü böyle bir deneyin araştırmasını yapmadım veya kendim gerçekleştirerek şahit olmadım. Tek taraflı bakmak hakkındaki düşüncem sadece renklerin saat yönünde karıştırıldığında birbirine karışıp tersi yönde karıştırıldığında eski hallerini almasıdır. Fakat bu noktada karıştırma işleminde saat yönüne ve tersine kaçar kez çevirdiğimiz de önem arz etmeli bence. Geçen zamanı geriye almak konusuna değindirmek istersek bu deneyi, o halde atıyorum 4sn boyunca 5 defa saat yönüne doğru yapılan karıştırma işleminden sonra renklerin ilk aşamaya dönmesi için yine aynı şekilde 4sn boyunca 5 defa saat yönünün tersine doğru karıştırılması gerekir ki buna zamanı geriye almak diyebilelim. Yalnız burada zamanı geriye almak tanımının kullanılması yine yanlış olacaktır bana kalırsa. Çünkü Barış abinin de değindiği gibi bu deney yapılırken zaman geçmeye devam ediyor. Kısacası bu deneydeki durumun; sıvıların birbiriyle olan etkileşimi, karıştırma hızı yönü ve süresi, deneyde kullanılan sıvının ve hatta deneyde kullanılan renklerin ısı-madde durumu ilişkisi ile de bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Umarım yorumumu okur ve düşünceni bildirirsin Barış abi, eline emeğine sağlık yine güzel bir video ile aydınlandım :)

8 gün önce
Toprak Cinar
Toprak Cinar

O günü biliyorum ama zamanı geriye çevirdi ben 4 yaşındaydım Annem ve arkadaşı aynı şeyi söyledi ama beni alamadı.

9 gün önce
Okan Akın
Okan Akın

Ne kadar batıl saçmalıklar varsa onlarla ilgileniyorsunuz bilim adamı akıllı olsa müslüman olurdu demek ki kafası çalışmıyormuş ahirette göreceksiniz kimin akıllı kimin akılsız olduğu

9 gün önce
uzaylı uzaylı
uzaylı uzaylı

Tam olarak hatırlamıyorum ama yıllar önce 80 li veya 90 lı yıllarda bir yerde okumuştum yada birisinden duydum kıymetin kopması aşamasını İnsanoğlunun evrenin düzenine yapacağı bir müdahale sonucunda başlayacağı idi . Sanırım oraya doğru hızla giriyoruz. Baksanıza bazı insanlar Tanrıyı kıyamete ZORLUYORLAR. YANLIŞ MI?

9 gün önce
uzaylı uzaylı
uzaylı uzaylı

Eğer bu doğru ise kıyametin alametlerinden olan güneşin batıdan doğuya doğru batması olayını başlatabilir. Bu da dünyanın eski haline geriye doğru giderek kıyametin alametlerinden bir şey.

9 gün önce
Samet Ozen
Samet Ozen

Haklısın la korktum aq zamanda geriye gidilirse güneş batıdan doğar

6 gün önce
fragman adam
fragman adam

Abi bence o boyayla yapılan şeyde bence onu hızlı çevirdiğinde bozuluyor gibi gözülüyor ama değil o boya aynı yerde duruyor saat yönünün tersine çevirdiğinde sadece topluyo samanı geriye alamayız alabilirsekte sadece zihnimizde alırız çünkü beyin herşeyi kaydeder ve o anıyı tersine alırız ve zamanı sadece zihnimizde tersine alırız

9 gün önce
Titanus GM
Titanus GM

videonu geriye almışlar bence

6 gün önce
ᄏᄏSelenay
ᄏᄏSelenay

Doctor Who 💖😭😭💖

9 gün önce
FATİH SULTAN MEHMED HAN
FATİH SULTAN MEHMED HAN

O boyalar fiziksel olara birbirine karışıyor fakat kimyasal olarak değişmiyor yani tabakalar bir birinin içine geçmiyor.(tahmin)

9 gün önce
SÜPER NOUpe
SÜPER NOUpe

bunu açıkla o zaman

9 gün önce
SÜPER NOUpe
SÜPER NOUpe

söylene bilir

9 gün önce
SÜPER NOUpe
SÜPER NOUpe

o zaman bizimiz zamanımız ilerlerken nesnenin veyacismin aynı döngüyü tekrarlaması demek bu oanlık cismin veya nesnenin geçici cüreli zaman sıçramasına girdiği

9 gün önce
Terra İncognita
Terra İncognita

İmitatorlara aldanmayalım hocam zamanda gerı veya one gitme diye bir şey yok her şey her an olup bitiyor ve çoktan olup bitti bile sadece biz her bir insan evladı kendi biyolojik ömrü içerisinde yaptıgı özgur iradesi ile verdiği kararlar sonucu milyarlarca degişik kominasyonların o secımlere denk gelen sonuclarını anlık olarak yakalar ve şahitlik eder önemli nokta insan özbilinci bu özbilinç olmasaydı entropi seviyesi en yuksek olan ana madde gözlemcinin super pozisyon kuantum denklemi durumu yaşanıyor ama zbilinçli insan kendi yaşam sureci boyunca tek bir durumu yakalayıp ona şahıtlık eder .Çok derin felsefi konular bunşar.Kıssadan hisse zamanda öne veye arkaya gitmek saçmalik zaten her sey milyarlarca kombinasyon farkı ile çoktan olup bittiyor ve bitti bile : ) anşamadınız mı sıkıntı yok kuantum fizigi bu zaten anlama hıssı verip anlamadıgını dusundurtuyor ...

10 gün önce
Enes Yıldırım
Enes Yıldırım

Zamanda geriye gitmek, bilim kurgu filmleri sayesinde iyice basit bir konuma indirgendi bunun getirdiği sonuçlardan biri de aşağı yukarı herkesin bir fikir sahibi olduğu bu konu hakkında. Zamanın bir başlangıç noktası var (hayal edersek) bunu bir ışın olarak düşünelim diyelim ki başlangıç noktasından sonra herhangi bir noktada zamanda geriye gitmeyi keşfettiniz ve hadi olsun ve zamanda geriye gittiniz zamanda geriye gittiğinizde yine o filmlerdeki gibi ışını kırmış ve sanki bir noktada yeni bir şeçim yapıp yolu değiştimiş olamassınız. Geriye gittiğinizde zaman çizgisini değiştirmiş olmassınız tamamen yok etmiş olursunuz çünkü yaşamlarımız aktivitelerimiz bunlar hep etki ve tepki sonucu oluşan eylemler ki bu da zamanı bir zincir haline getiriyor. Düşünelim; Zaman a zincir olarak bakalım ve bu zincirin halkalarının sıralaması sebep-sonuç-sebep-sonuç (yani bir halka sebep ona bağlı ikinci halka sonuç olacak şekilde basit bir örüntü olsun. Zamanda geriye gitme projesini kurduk, çalıştı, ve sonuç olarak bir halkayı kırdık bu halka diğer halkalara bağlı olduğu için doğrudan tüm zinciri etkiledi ve dolayısıyla diğer sonuç halkalarının var olmak için bir sebebe ve sebep halkalarının ise sonuca ihtiyacı vardı bu eylem sonucu tüm zinciri yok ettik ve yeni bir zincirin ilk halkasını oluşturduk belkide bizim boyutumuzun ilk halkası büyük patlamadır ve belki bu büyük patlama yeni zincirler için bir sebep halkasıdır

10 gün önce
Sinan Kayku
Sinan Kayku

Geçmişe Gİdersek Gelecekte Geçmişi Yaşarız Geçmişimiz Gelecegimiz Olur Gelecegimiz Geçmişimiz Olur

10 gün önce
İbrahim Turunç
İbrahim Turunç

7:55 Anladım

10 gün önce
Mehmet One
Mehmet One

Entropinin bozulduğu bir durum yok basit bir göz yanılgısından ibaret

11 gün önce
Engin Ökçü
Engin Ökçü

Abi dünyanın tersine 2 yada 100 katı hızında dönen bir araç yapılırsa zamanda geriye gidebilirmiyiz

11 gün önce
Enes Güneş
Enes Güneş

6:07 Öyle umutlanmıştım ki :D :D :D

11 gün önce
BeNTeNCi aRDa2006
BeNTeNCi aRDa2006

SIKMA LEN

12 gün önce
Yusuf Durmuş
Yusuf Durmuş

Masal okuyorlar.Zaman dediğin şey kılıf gibi birşey..zaman görünmez.zamanın varlığını canlılardan anlayabiliriz...canlılar büyümesi.evreden evreye geçmesi görünen kısmıdır...

12 gün önce
muzik dusmani
muzik dusmani

Mısır şurubu yoğundur bunu suda yaparlarsa ve geri dönüş olursa dünyanın küre olduğuna inanırım 😎 şaka bir yana bana kalırsa evrenin tek yönü ileri gitmektir geri dönüş mümkün değil. Ayrıca neden Mısır şurubu?

13 gün önce
Bayraktar 61
Bayraktar 61

Keske......

14 gün önce
fati ebrem
fati ebrem

Bir deney sirasinda zamani geriye almayi basarirlarsa hepimiz zamanda yolculuk etmis ve dogal olarak bunu farketmis olmaz miyiz ? Zamani sadece bir deneyin icerisinde kendilerinin farkedecegi sekilde geriye almalari mumkun mu ?

14 gün önce
Nazir ullah Shahin
Nazir ullah Shahin

Teşekkürler hocam emeğinize sağlık. Barış hocam sizce herşey sonsuz mıdır ?

14 gün önce
BY - Tekno
BY - Tekno

Barış abi ben bir videoda izlemiştim adam "eğer zamanda geriye gidip dedemizi öldürürsek o zaman babamiz da doğmaz babamiz doğmazda biz dogmamis oluruz,biz dogmamis olursak zamanda geriye gidip dedemizi oldurememis oluruz..." dedi.Bu paradoks hakkinda veya zamanda yolculuk hakkinda daha kapsamlı bir video ceker misin?

14 gün önce
SAVAŞ BALTASI
SAVAŞ BALTASI

@mertcan uygur sana demedim kardesim yorumun sahibine dedim :)

2 gün önce
mertcan uygur
mertcan uygur

@SAVAŞ BALTASI anlamadim kardesim

2 gün önce
SAVAŞ BALTASI
SAVAŞ BALTASI

Ben senin dediğini ezginin kanalında duydum sendemi orda duydun

2 gün önce
mertcan uygur
mertcan uygur

Kardes paradox filmi var bunun izle😉

6 gün önce
Samet Yavuz
Samet Yavuz

@Barış Özcan. Baris abi birde su bakis acisi ile bir sureligine dusunmeye davet edeyim o zaman. Zaman denilen kavramin bir butun oldugunu gecmis gelecegin bir butun olarak ayni anda var oldugunu ve bizler bu sonsuzluk zaman cizgisinde zamanin izafi kanuniyeti geregi bulundugumuz noktasinin aslinda bize gore simdi zamanindayiz. Oysa ki gecmistekilere gore de kendilerinin bulundugu dilim simdiki zamandi. Madde kesif yani isik gibi olmadigi icin halimiz ne zaman nurani olursa gecmis ve gelecege isik gibi intikal edebiliriz. Ispatiyet olarak uzaya baktigimizda bizce simdiki zaman olarak gordugumuz yildizlarin aslinda gecmis zamandan gelen asirlar once yola cikmis silueti, goruntusu oldugunu soyleyebiliriz. Yildizdaki isik kesiflikten cikip nuraniyet kazaninca nasilda gelecege intikal ettigini gormekteyiz. Izafi olarak da bize gore de gecmisten gelecege nasil intikal ettigini gorebilmekteyiz. Ne demeye ve ne ifade etmeye calisiyorum denilirse; gercekte zaman anladigimiz gibi surekli ilerleyen bir olgu degil. Izafi olarak bize gore oyle. Zamanin kayit altina alinamadigi ruh ve kalbin seviyesine gecildiginde zamana yukardan bakilir ve zaman sarmalinin istenilen bir surecine intikal edilebilir. Yani gidilebilir. Bu konuyu daha da acmam lazim ancak yorumdaki imkaniyet beni kayit altina aldigi icin burada ifade edebilmem kisitli olacaktir. Zaman kavramina bir ara calismisligim oldugu icin basliktaki ifadenin aslinda yanlis anlatim oldugunu ifade etmek istedim. Zamani geriye almiyoruz, zamanda geri gidiyoruz. Veya zamanda ileri gidebiliyoruz... Cok su goturur ifade edebilmek ancak anlasilmasi mumkun olmayan bir konu degil, anlasildigi takdirde inanin bakis aciniz ciddi manada degisecek

16 gün önce
helin Bakir
helin Bakir

Bence ışık hızına ulaşırsak ve o kadar hızlı olursak bizden yavaş olanları durmuş gibi görebiliriz yani zaman bize göre durmuş olabilir çünkü zaman görecelidir bizim durmuş gibi gördüklerimiz bizi göremez

16 gün önce
Hayalet Akgün
Hayalet Akgün

Yine muhteşem bir video. Teşekkür ederiz hocam. 10:02'de başlayan müziği bilen var mıdır acaba?

16 gün önce
Sultan Guseyn
Sultan Guseyn

Renkler bir birine karismiyor sadec sise dönerken renkler sisenin diger tarafindan gördüğümüz icin oyle oluyor.Benim fikrim bu

18 gün önce
Nur _
Nur _

Zamanda geri gidilmedi ama zamanın zorda olsa düzeltilebileceği keşfedildi, belki insanlık hatalarından ders çıkardıkça bu oran (%85lik oran) artıyordur ^^

18 gün önce
Yasar Fistikci
Yasar Fistikci

bing bang patlamasıyla evren oluştu ve yayıldı. şu anki duruma göre halen yayılıyor. bu demektirki bing bangin patlama enerjisi halen evren üzerinde bulunan her atom enerjisi üzerinde etkili. diyelim bundan milyarlarca yıl sonra bing bangin yayma etkisi sona erecek ve enerjiden yoksun atomlar birbirinden enerji almak için yakınlaşacak. bu da düzensiz durumdan düzenli duruma doğru eğilimi başlatacak. yani bizim aslında sadece geleceğe doğru gidişimiz en pik noktasından itibaren geçmişe doğru yani düzene doğru hareketlenecek. bu sonuçla zaman başı ve sonu belli olan tek gerçek birim olarak algılamamızı sağlar. evren tekrar zamanın sıfır noktasına dönecektir.

19 gün önce
Zeyneb Kerimova
Zeyneb Kerimova

zaman geriye gitmez ama zamanda yolculuk yapa bilirsiniz.

19 gün önce
Vuqar Allahverdiyev
Vuqar Allahverdiyev

Sizin kanalı daha yeni izlemeye başladım tesekkur ederim bu kadar bilim ve arasdirmalariniz için minnetdarim size Barış bey

21 gün önce
Elnur Əhmədov
Elnur Əhmədov

İnsanlar axır əvvəl dünyanın zaynı çıxardacaqlar

22 gün önce
Thor
Thor

Ben niye bu adamın videolarında geriliyorum yaa

23 gün önce
Bilgehan Sever
Bilgehan Sever

Geçmişe gitmek geleceğe gitmekten daha kolaydır. Hergün aslında geçmişimize bakıyoruz ama bu durum gözle farkedemiyecek kadar kısa sürelerde gercekleşiyor 👍Zaman ve mesafe mutlak değildir ve görecelidir... Bir gün gelecekten gelip, bir köşeden geçmişteki seni izlediğini bir düşünsenize arkadaşlar ...

25 gün önce
Nasıl Yaa!
Nasıl Yaa!

anladığım kadarıyla zaman ilerledikçe eskiye dönüyor

25 gün önce
Okyanus ÇK
Okyanus ÇK

demek bu yüzden dejavu oluyordum. Ah bilim insanları haber verseydiniz daha önce yaptığım hatalara tekrar düşmezdim..

26 gün önce
AnonyGuy
AnonyGuy

Geleceğe zaman yolculuğu yapmak mümkün olsa da, geçmiş hakkında bu tam olarak doğru değil. Çünkü geçmişte yaşayan insanların bizim geleceğimizde ki formlarına göre yaşlandıkları göz önünde tutulursa bu insanların yansımaları tekrar geçmişte olmayacak. Tabi bu konular için epey araştırma yapmak gerek. Bu sadece benim görüşüm ve bana göre böyle bir şey mümkün değil.

Aylar önce
ismail Karaaslan
ismail Karaaslan

hayır hayır adamın söylediği doğru beni dinleyin ben din sınavındaki yum soruları biliyordum sanki aklıma geldi gece ve kendi kendime güldüm ve olmaz galiba kendi kafamda uyduruyorum heralde dedim ve bu gün o sınava girdim ve dün akşamki soruları gördüm ve ben 😮 şok oldum acaba ....

Aylar önce
Ertuğrul MEŞE
Ertuğrul MEŞE

4:25 abi ''ISTAKA'' olmayacak mı o ?

Aylar önce
BARAN AYTEKİN
BARAN AYTEKİN

O zaman ilkokul notlarını şimdiki matematik notuna getirsek

Aylar önce
Seyhan Yilmaz
Seyhan Yilmaz

Zamanda yolculuk yaratilisı ve yaradanı kucumsemektir bu dünya da yerkurede imkansiz

Aylar önce
Pejmurde Emel
Pejmurde Emel

Ewt biraz fanıyım doctor whonun asfsddy

Aylar önce
Raypun A
Raypun A

Anladigim kadarıyla bunu sadelestirirsek:zaman cizgisi ilerliyor ve üstünde bizim eylemlerimizin çizgisi var.bu zaman isininin ucunda onunla aynı hızda ilerliyor ancak ucunu geriye cevirebiliyor vesaire.yani bir gezegeni düşünün güneşin etrafında dönüyorlar hem de kendi çaplarının içinde hareket erebilirler

Aylar önce
ali Sevgi
ali Sevgi

"ıskata" değil "isteka"

Aylar önce
Emin Cilasun
Emin Cilasun

Keşke zamanı geriye alabilsem o zaman daha mutlu olurdum belki

Aylar önce
Sude Keleş
Sude Keleş

Mesela dağıttığımız taşları tekrar eski haline getirebiliriz fakat zaman geriye akmaz zaman ilerler, biz sadece yaptığımız şeyi eski haline getirmişizdir

Aylar önce
Sude Keleş
Sude Keleş

7 milyar şeyde %-1milyon

Aylar önce
Eyüp Yeldir
Eyüp Yeldir

Macları versinlerde iddaa oynayalım 😂😂😂

Aylar önce
haşim kaşim
haşim kaşim

barış reis yanlışın var zaman geriye alınabilir mesela türkiye bayaadır geriye gidiyo açıkla please

Aylar önce
Ali topkara
Ali topkara

Geçmişe yada geleceğe gidilebilir ama atomlardan hata atomların en küçük parçacıkların dan daha hızlı hareket olması gerekir

Aylar önce
CatMAN
CatMAN

olumlu düşün ileri bir zamanda bu gerçekleşecek olumsuz düşüncelerinde öyle

Aylar önce
Cem WStone
Cem WStone

HOAX her daim var olacak ^_^

Aylar önce
Etka Cakmak
Etka Cakmak

Abi philadelphia deneyi ile ilgili video cekebilir misin

Aylar önce
bilinmeyen
bilinmeyen

Bu söyledikleriniz yapay zeka hakkında hem korkutuyor hem de yapay zeka hakkında merak ettiriyor. Bu videolarınız bize ilham verdi. Bu videolar için teşekkür ederim:):)

Aylar önce
gökhan türk
gökhan türk

Keşke bir zaman makinam olsa binsem de yakıtın bittiği yere kadar geriye gitsem aq

Aylar önce
Harun Kaplan
Harun Kaplan

Buralar hep dutluktu.

Aylar önce
Selçuk Bozo
Selçuk Bozo

Öyle bir şey olsa ki imkansız bir şey gelecekten insanlar gelirdi.

Aylar önce
Peup _
Peup _

6:06 ahhdhajdjakfks anskm skfkskflalv

Aylar önce
Irem Ay
Irem Ay

Benim aklımda deli sorular var diyelim ki zamanı geriye aldılar bunu nasıl haber yapıcaklar insanların hafızası silinebilir ayrıca zamanı geriye aldıklarında zaman tekrar aynı yıla gelindiğinde tekrar geriye alınır ve zaman tekerrür etme mecburiyetinde kalmaz mı?

Aylar önce
oğuzhan aksoy
oğuzhan aksoy

2.deneyde sonucta hareket kendiliğinden olusmuyır entropiyi eski haline dönmesi icin dısardan is yapılması gerekiyor bu bi nevi sihirbazlık gösterisi gibi insanın algısını farklı sekilde yöneltip o hissiyat yaratılmaya calısılıyor ama newton reiz gene kendinden taviz vermiyor :))

Aylar önce
Gökçe adım
Gökçe adım

Ya ben 2 yıl öncesine gitsem yeter bana valla

Aylar önce
Eren CSGO & more
Eren CSGO & more

Beynim yandı a*k

Aylar önce
Prf.Hasan çocuk
Prf.Hasan çocuk

Tardis'i gördüm ve geldim şimdi de araştırmaya gidiyorum

Aylar önce
Selahattin Erek
Selahattin Erek

Zamanda yolculuk mümkün değil! Daha doğrusu geçmişe yolculuk mümkün değil ve gelceğe de .Doğru olan şey şimdi dir. Yani insan ışık hızına ulaştığı zaman bulunduğu zamanı kendine uzayabilir. Buda zaman için zaman olusturmanizi sağlar

Aylar önce

Sonraki

Have the aliens found us? What is Oumuamua?

10:39

Have the aliens found us? What is Oumuamua?

Barış Özcan

görünümler 1 600 000

500 years experiment? World longest experiments.

12:14

500 years experiment? World longest experiments.

Barış Özcan

görünümler 831 000

AYNA DÜNYALAR

15:13

AYNA DÜNYALAR

Barış Özcan

görünümler 1 200 000

How Did You Know You Were Gay? ft. Eugene Lee Yang

8:44

Is 13 number Omnious?

11:14

Is 13 number Omnious?

Barış Özcan

görünümler 1 800 000

THE TROLLEY PROBLEM - What would you do if you were?

17:06

THE TROLLEY PROBLEM - What would you do if you were?

Barış Özcan

görünümler 1 600 000

11 Most Interesting Questions Can Be Asked In Job Interviews

10:12

Why skyscraper's windows are still being cleaned by humans?

09:24

Why isn't anyone talking about this show?

18:57

Why isn't anyone talking about this show?

Barış Özcan

görünümler 1 200 000

How many times can you skip a stone on water?

11:08

How many times can you skip a stone on water?

Barış Özcan

görünümler 1 000 000

Who was Stephen Hawking?

15:31

Who was Stephen Hawking?

Barış Özcan

görünümler 2 200 000

peach's 5th birthday

16:05

peach's 5th birthday

julien solomita

görünümler 1 091 081

LIVING ON MY BALCONY FOR 24 HOURS

17:14

LIVING ON MY BALCONY FOR 24 HOURS

emma chamberlain

görünümler 3 039 909

10 vs 1: Rating Girls By Looks & Personality

8:33

10 vs 1: Rating Girls By Looks & Personality

Jubilee

görünümler 2 425 767

Swapping Boyfriends on Vacation

13:24

Swapping Boyfriends on Vacation

Niki and Gabi

görünümler 2 798 664

Chris Lane - Big, Big Plans (Video for Lauren)

4:11

Chris Lane - Big, Big Plans (Video for Lauren)

Chris Lane

görünümler 1 065 960

Golf - 10 Minute Power Hour

11:49

Golf - 10 Minute Power Hour

GameGrumps

görünümler 550 873

Hi Sisters

27:10

Hi Sisters

James Charles

görünümler 6 052 349